Vítejte Host, jsi v: Přihlásit

Mula Wiki

RSS RSS

Navigace (cz)
Hledání
»

PoweredBy

Balení

RSS
Změněno 2011/01/30 14:53 od Dan Kategorizováno jako Stěhování
Balení stěhovaných věcí je důležitou součástí stěhování a nezbytným předpokladem jeho úspěšného ukončení. Správné zabalení věcí často zabrání jejich poškození nebo zničení během přepravy. Balení máte možnost realizovat dvěma způsoby: „na klíč“ stěhovací firmou nebo svépomocí. Při balení svépomocí musíte počítat s extra náklady na zakoupení obalových materiálů a s časem potřebným k jejich sehnání a zabalení stěhovaných předmětů.

Běžně používané obalové materiály

 • lepenkové krabice
 • plastové obaly
  • bublinková fólie
  • smršťovací fólie
  • plastové pytle
 • papírové obaly
  • vlnitá lepenka
  • lepenka s bublinkovou fólií
 • samolepící pásky
 • deky
 • a další ...

Obalové materiály lze zakoupit v hobbymarketech (OBI, Hornbach) nebo on-line na stránkách Cityselfstorage. S úspěchem lze pro shánění obalových materiálů použít i alternatovních zdrojů, třeba požádat v supermarketu o použité banánové krabice. V případě objednávky na stránkách Cityselfstorage je nutný osobní odběr na pobočce, které jsou pouze v Praze.

Balení knih, šatstva, nádobí a drobných křehkých předmětů

Obecně platí, že předměty by měly být, je-li to možné, baleny do balíků o hmotnosti 10 až 20 kg. Balíky by měly mít přibližně stejné rozměry, aby stěhováci mohli stěhovat více balíků naráz. Pokud je krabic velké množství, je vhodné na ně napsat jejich obsah a název místnosti, ve které mají být složeny.

Křehké předměty musí být v balíku zabaleny každý předmět zvlášť a balík musí být označen nápisem „křehké“. Oblečení je možno balit do velkých plastových nebo vakuových pytlů. Pokud se oblečení při převozu nesmí pomačkat, je vhodné si od stěhováka vypůjčit šatní boxy.

Velmi nevhodné je balit předměty do igelitových tašek, protože se do nich vleze málo věcí a taškám se rády trhají ucha.

Balení do krabic Balení do krabic

Balení nábytku

Nábytek musí být před stěhováním rozložený, je-li to možné. Ušetří se tak místo ve stěhovacím voze a snižuje se riziko poškození nábytku. Rozložený nábytek musí být zabalený. Složený nábytek zabalený být nemusí, ale je to vhodné.

Balení nábytku Balení nábytku Balení nábytku

Balení elektroniky

Elektronika je velmi choulostivá na přenášení i otřesy, proto je třeba ji balit velmi pečlivě. Elektronika musí být zabalena do bublinkové fólie, pak do papíru a nakonec obalena smršťovací fólií. Pokud obsahuje pohyblivé části (např. tiskárny obsahují tiskové hlavy nebo tonery), je třeba před zabalením tyto části zajistit proti samovolnému pohybu (aretace).

Balení elektroniky Balení elektroniky

Balení obrazů

Pro balení originálních obrazů platí podobná pravidla jako pro balení elektroniky. Obrazy musí být navíc ještě před zabalením do bublinkové fólie omotány vnitřní vrstvou papíru a smršťovací fólie, která zabrání kontaktu obalu s malbou.

Před balením drahých obrazů a uměleckých sbírek je vhodná konzultace s odborníkem.

Balení obrazů

Balení ostatních věcí

Při každém stěhování se najde pár předmětů, které se nedají k ničemu přidat. Zde je řešení jednoduché – nechat je samostatně a zabalit do hadrů a smršťovací fólie jejich části, které by se při stěhování mohly poškodit.

Balení ostatních věcí Balení ostatních věcí Balení ostatních věcí Balení ostatních věcí

ScrewTurn Wiki version 3.0.3.555. Některé ikonky vytvořeny FamFamFam.